poniedziałek, 17 listopada 2014

[#bdayMickey] Biografia Mikiego


Zgodnie z obietnicą dziś zaczynamy świętować jutrzejsze urodziny Myszki Miki. Pisaliśmy już o konkursie, natomiast w tym poście poznamy kultową postać od A do Z. Polecam przygotować sobie coś do jedzenia i picia oraz usiąść wygodnie. Przed Wami dłuuuuuga lektura. 



18 listopada to wielki dzień dla fanów Myszki Miki. To dzień urodzin kultowej postaci. Jak wygląda biografia najbardziej rozpoznawalnej postaci na całym świecie? Dowiedzmy się tego razem...

Po raz pierwszy Miki zagościł w wyobraźni Walta Disneya w roku 1928, podczas podróży pociągiem z Nowego Jorku do Los Angeles. Walt wraz z żoną wracali ze spotkania, na którym jego popularną postać – Oswalda Szczęśliwego Królika – przejęli dotychczasowi sponsorzy. Disney – wówczas 26-letni szef małego studia filmowego – zastanawiał się jak przekaże smutną wiadomość swoim współpracownikom. I wtedy do głowy przyszedł mu pomysł na nową postać - mysz... bo myszy są właściwie urocze, mimo tego, że każdy się ich boi... ze nim włącznie.” Walt spędził podróż wyczarowując małą myszkę w czerwonych, atłasowych spodenkach, którą nazwał Mortimer.


Jednak żona Walta stwierdziła, że to imię jest zbyt pretensjonalne i zaproponowała, by mysz nazwać po prostu Miki. Po powrocie do studia Walt od razu zaczął pracę nad pierwszą kreskówką z Myszką Miki. Entuzjazm, z jakim zespół wytwórni pracował nad tym projektem szybko zblakł, gdy żaden dystrybutor nie chciał filmu kupić. Zdecydowany by się nie poddawać, Walt rozpoczął produkcję kolejnej niemej animacji - Galopujący Gaucho

Tymczasem w 1927 studio Warner Bros. zaprezentowało pierwszy film dźwiękowy. Widząc w dźwięku przyszłość przemysłu filmowego, Walt zarzucił wszystko, by skoncentrować się na trzeciej kreskówce Mikiego – Parowiec Willie – tym razem z dźwiękiem.



By nagrać podkład muzyczny i dialogi Disney musiał zabrać swój film do Nowego Jorku, ponieważ nikt na Zachodnim Wybrzeżu nie dysponował odpowiednim sprzętem. Disney włożył w udźwiękowienie Williego wszystko, co miał. Ukończoną kreskówkę wyświetlił właścicielom kinoteatrów w Nowym Jorku. Pełen zapału, młody producent spodobał się szefowi Colony Theatre, który zdecydował się zaryzykować. Kreskówka była strzałem w dziesiątkę. Walt był znany w całym kraju. Aby móc oferować kinom 3 krótkometrażowe filmy do swoich dwóch wcześniejszych
kreskówek Disney dodał dźwięk.
Do końca Drugiej Wojny Światowej Walt sam użyczał głosu Mikiemu. Gdy w 1947 roku powstał Miki i czarodziejska fasolka, Disney był już na to zbyt zajęty. Jego obowiązki przejął weteran efektów dźwiękowych Jim Macdonald. W 1977 „głosem Mikiego” został Wayne Allwine.


Lata trzydzieste były złotą erą Myszki Miki. Spośród wszystkich 120 krótkometrażówek z jego udziałem, 87 wyprodukowano właśnie wtedy. Mickey wcielał się w każdą rolę: od strażaka po pogromcę olbrzymów, od kowboja po wynalazcę, od detektywa po hydraulika. Pod względem technicznym i artystycznym filmy z Myszką Miki prezentowały znacznie wyższy poziom niż współczesne kreskówki. Powołały do życia całą rodzinę animowanych bohaterów takich jak: Myszka Minnie, Kaczor Donald, Goofy, Pluto, Krowa Klarabella, Koń Horacy i wielu innych. Sukces artystyczny tych filmów uhonorowano specjalnym Oscarem, którego Walt Disney otrzymał w 1932 roku za stworzenie Myszki Miki.


Wraz z rosnącą popularnością Mikiego od 1929 roku na całym świecie powstawały Kluby Myszki Miki, których członkowie spotykali się w pobliskich kinach w sobotnie popołudnia, by oglądać filmy rysunkowe.

Z nadejściem Drugiej Wojny Światowej studio Disneya zawiesiło niemal całkowicie działalność komercyjną koncentrując się na wspomaganiu armii filmami szkoleniowymi, projektowaniem plakatów i insygniów dla sił zbrojnych. Wówczas Miki pojawił się na plakatach zachęcających do zakupu obligacji wojennych.

Po wojnie wytwórnia Disneya co jakiś czas powracała do krótkich filmów z Mikim. Wkrótce Myszka wystąpiła też w swoim drugiej pełnometrażowej animacji Żartu i fantazji do woli u boku Donalda i Goofiego w nowej wersji baśni o Jasiu i czarodziejskiej fasoli. 


W latach czterdziestych i pięćdziesiątych Mickey rzadziej pojawiał się na ekranie, ustępując miejsca Donaldowi i Goofy’emu, z którymi scenarzyści mieli znacznie więcej swobody. Miki uznawany był za postać mniej elastyczną. Jego przeobrażenie w disneyowski symbol znacznie utrudniało wymyślanie odpowiednich dla niego historii i sytuacji. Gdyby nagle stracił cierpliwość lub zrobił coś przebiegłego, wielbiciele zasypaliby wytwórnię listami nalegając, że „Miki nigdy by tak nie postąpił”.

Po sukcesie programu telewizyjnego „Disneyland” w 1954 roku Disney zgodził się zrealizować kolejny popołudniowy program dla stacji ABC. Był to „Klub Myszki Miki”, który ustanowił niepobite do dziś rekordy oglądalności wśród programów dla dzieci



Przez te wszystkie lata mogliśmy oglądać Mikiego w licznych filmach, serialach i widowiskach telewizyjnych wyprodukowanych przez Disneya: Opowieści wigilijnej Myszki Miki (1983), Księciu i żebraku (1991) czy Cafe Myszka (2001). Dzięki nim Miki, a także Minnie, Goofy, Donald i Pluto powrócili na srebrny ekran. Najnowszą disneyowską produkcją jest program „Ruszaj się z Mikim i przyjaciółmi” emitowany w Disney Junior. Na tym kanale widzowie mogą oglądać również nowe odcinki animowanego serialu „Klub przyjaciół Myszki Miki”, w którym najmłodsi widzowie Disney Junior uczą się liczyć, rozwiązywać zagadki oraz rozpoznawać kształty i kolory. W Disney XD natomiast startuje drugi sezon „Mikiego w szortach”.
Najwspanialszy hołd Myszce Miki złożył kiedyś sam Walt Disney, kiedy w jednym ze swych pierwszych programów telewizyjnych mówiąc o swojej firmie powiedział: „Mam nadzieje, że nigdy nie stracimy z oczu jednego..., że to wszystko zaczęło się od myszki.”


Dotrwaliście do końca? Jak podoba Wam się biografia?


 

0 komentarze:

Prześlij komentarz