środa, 24 grudnia 2014

Jak fioletowi świętują Boże Narodzenie?


Nasza obsada to mieszanka narodowości, a co za tym idzie kultur i tradycji. Większość z aktorów pochodzi z Argentyny, ale mamy też Włochów, Hiszpanów, Meksykaninów, a nawet Francuza i Brazylijczyka! Ten post przybliży wam kulturę tych państw i tradycje związane z Bożym Narodzeniem!



ARGENTYNA
Święta kojarzą im się z letnią temperaturą i początkiem wakacji. Dla nas to dziwne, a dla nich normalne. W kraju Martiny i innych członków obsady w te święta rodziny spotykają się przy kolacji, na której zamiast ryby podaje się indyka. Taki posiłek rozpoczyna się dopiero o 22:00 ze względu na późny zachód słońca. O północy nie obejdzie się bez kieliszka szampana. Tak jak w wielu innych krajach w Argentynie można spotkać Świętego Mikołaja. Jednak największe prezenty przyznawane są w Święto Trzech Króli.



HISZPANIA
Podobnie jak w innych krajach, w okresie Świąt Bożego Narodzenia rodziny
jednoczą się i spotykają , aby razem cieszyć się radością tego Święta. Ozdoby i tradycje są podobne do tych z innych krajów europejskich i Ameryki: potrawy, napoje, taniec, muzyka, prezenty. Ale poza tym hiszpańskie Boże Narodzenie jest też wielką uroczystością z odmiennymi zwyczajami, które oddają prawdziwy charakter Hiszpanii. W okresie świąteczny ulice rozświetlane są lampkami, a wystawy sklepowe prezentują mnóstwo prezentów i ozdób świątecznych.
Większość prezentów jednak przyznawana jest 6 stycznia.




MEKSYK
Meksykańskie zwyczaje dotyczące Bożego Narodzenia uległy zmianie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Szopki zastąpiona choinkami, znanymi w Europie, a będącymi nowością w Meksyku. Las Posadas, czyli seria nocnych 9 spotkań pozostaje jednak wieloletnią tradycją. Zaczynają się one 16 grudnia, a kończę w Wigilię Bożego Narodzenia. W każdy wieczór ze świecami w rękach przez ulice idą procesje. Również każdego wieczoru rozbijana jest Piniata wypełniona słodyczami. Jak widać jest to bardzo uroczyście obchodzone święto.



BRAZYLIA 
Gdy u nas pada śnieg tam trwa tropikalne lato. Najważniejszym punktem jest Msza Święta zwana Mszą Koguta. Jest to zastępcza wersja polskiej Pasterki. Nazwa ta wzięła się od przypowieści, w której to kogut zapiał o północy w dzień narodzin Jezusa. Głównymi daniami posiłku wigilijnego są specjalne bożonarodzeniowe ciasta, indyk, pieczone kasztany, orzechy i najróżniejsze owoce. Ciekawym faktem jest, że czasami choinki zastępowane są  dekorowanymi bananowcami.




WŁOCHY
W ojczyźnie Lodovici i Ruggero tradycje są bardzo zbliżone do Polskich. Śnieg i niskie temperatury tutaj są mile widziane w Święta Bożego Narodzenia. Większość Włochów nie przywiązuje dużej uwagi do kolacji wigilijnej. Dzień ten jest bardziej uroczysty głównie ze względu na oczekiwaną pasterkę. Tłum ludzi zbiera się na Placu św. Piotra. gdzie około 19 odsłaniana jest wielka szopka. Zwyczaj ten wprowadził nasz papież Jan Paweł II. Prezenty przynosi Befana - przyjazna czarownica na miotle. Jednak dzieci muszą poczekać aż do 6 stycznia.




Jakie tradycje panują w Waszych domach?


0 komentarze:

Prześlij komentarz